18 Mart Şehitler Günü münasebetiyle Erzincan da Şehitlerimize yönelik anma etkinlikleri düzenlendi.

        Etkinlikler kapsamında Garnizon Şehitliğinde düzenlenen törene, Erzincan Valisi Sayın Ali Arslantaş, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Mehmet Özoğlu, Erzincan Milletvekili Sayın Sebahattin Karakelle, Erzincan Belediye Başkanı Sayın Cemalettin Başsoy,İl Müdürümüz Muhammer Doğan, aziz şehitlerimizin yakınları,  kamu kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, askeri ve sivil erkan katıldı.
Erzincan Valisi Sayın Ali Arslantaş, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Mehmet Özoğlu, Erzincan Belediye Başkanı Sayın Cemalettin Başsoy ve Erzincan Şehit Ailelerini Koruma Derneği Başkanı Özel Kılıç tarafından anıta çelenk konulmasının ardından, saygı duruşu ve saygı atışı yapılarak, İstiklal Marşı okundu.Programda konuşma yapan Erzincan Şehit Ailelerini Koruma Derneği Başkanı Özel Kılıç konuşmalarında ; Bugün, Türk tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 103’ncü yıldönümünü kutlamanın ve mukaddes vatanımız için canlarını çekinmeden feda eden aziz şehitlerimizin Şehitler Günü’nü idrak etmenin büyük onurunu yaşamaktayız.
     Çanakkale Cephesi’nde kahraman ordumuzun verdiği mücadele, yalnızca Türk tarihinin değil bütün dünya tarihinin akışını etkileyecek derecedeydi. Bu cephede alınan galibiyet dünya ülkelerinin güç dengelerini değiştirmiş, paylaşım heveslerini yıkmış, yüce Türk Milletinin belirleyici ve yönlendirici gücünü bir kere daha gözler önüne sermiştir.  
     Çanakkale Cephesi’nin Anadolu halkına verdiği azim, umut ve kararlılık, Kurtuluş Savaşı’nın meşalesini de ateşlemiştir. Çanakkale, Türk ulusunun bağımsızlık ve hürriyet söz konusu olduğunda ne denli kararlı ve kahraman olduğunu, sonsuza dek anımsatacak bir destandır. Çünkü bu destan Türk ordusunun üstün iman gücü ile bilenmiş bir ruhla, silah gücü bakımından çok üstün bir güce karşı kazandığı bir zaferdir. Bu ruh hala dimdik ayakta ve canlı olan Çanakkale ruhudur.
    Çanakkale ruhu; askere gönderilirken, anaları tarafından, parmaklarını kınalanarak vatan imdadına yetiştirilen, yiğitlerin gösterdiği cesaret ruhudur.Çanakkale ruhu; vatan uğruna binlerce şehidin verildiği kutsal toprakların ruhudur.Çanakkale ruhu; Yarbay Mustafa Kemal’in “Ben size savaşmayı değil, ölmeyi emrediyorum.” Cümlesini söylediği ve kahraman askerleriyle sonuna kadar direnişini gösterdiği ruhun adıdır. Bizlere bu büyük zaferin gururunu armağan eden ,başta ebedi Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun silah arkadaşları başta olmak üzere, ,Çanakkale den Balkanlara, Kurtuluş savaşından Kıbrıs çıkarmasına, Terörle Mücadeleden 15Temmuza kadar, vatanları uğruna hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum dedi.
     Şeref defterini imzalayan Erzincan Valisi Sayın Ali Arslantaş, deftere yazdığı mesajında şu ifadelere yer verdi; “Tarih boyunca istiklal ve bağımsızlığını, milli birlik ve bütünlüğünü her şeyin üstünde tutan, bu uğurda büyük bedeller ödeyen aziz milletimiz, hiçbir zaman esaret altında yaşamayı kabul etmemiş, canından aziz bildiği kutsal vatan topraklarını, canı ve kanı pahasına korumasını bilmiştir. Çanakkale Zaferi, çağın en modern silahları ile kuşanmış düşmanın gücü karşısında,  aziz milletimizin birlik ve beraberlik içerisinde inanarak, azmederek neleri başarabileceğinin en güzel kanıtı olmuştur. Aziz ve Kahraman Şehitlerimiz, Türk tarihine altın harflerle yazılan ve Kurtuluş Savaşı’mızın temellerinin atıldığı Çanakkale Zaferi’ni kutlamak ve bu kutsal vatan uğruna canlarını hiçe sayarak göğsünü düşmana siper eden siz aziz şehitlerimizi anmak için huzurunuzdayız. Üzerinde bağımsız ve hür olarak yaşadığımız bu vatanı, bağımsızlığımızın, özgürlüğümüzün, vatan sevgimizin, birlik ve bütünlüğümüzün simgeleri olarak, gönlümüzde yaşayan siz aziz şehitlerimize borçluyuz. Sizlerin, vatanımızın bağımsızlığı için yaptığı fedakârlıkların değeri, hiçbir şeyle ölçülemeyecek kadar büyüktür. Tertemiz kanlarınız ile suladığınız kutsal vatan toprakları, değerlerine bağlı, geçmişine saygılı, kendisine bırakılan mirası hakkıyla taşıyacak olan Türk gençliğine emanettir. Emanetinizi sonsuza kadar koruyacağımızı ve yaşatacağımızı bilerek rahat uyuyunuz. Bu kutsal emanet kanımızın son damlasına kadar aynı cesaret ve kararlılıkla ilelebet muhafaza edilecektir. Çanakkale Zaferi'nin 103. yıldönümü vesilesiyle, bize böyle bir zaferin gururunu yaşatan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, mukaddes vatanımızın bölünmez bütünlüğü uğruna gözlerini kırpmadan canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyoruz. Ruhunuz şad olsun.”
Daha sonra Garnizon Şehitliği, Terzibaba Mezarlığındaki Deprem Şehitliği ve Hava Şehitliği ziyaret edildi. Şehit mezarlarına karanfiller bırakılarak, dualar edildi. Etkinlikleri kapsamında Erzincan Valiliği Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz  tarafından şehit yakınları ve gazilerimize yönelik düzenlenen yemek programında bir araya gelindi. Programın açılış konuşmasını yapan İl Müdürümüz Muhammer Doğan konuşmalarında; Bugün; Türk’ün tarihinin en önemli destanlarından biri olan Çanakkale Zaferi’nin 103.Yıldönümünü kutlamanın ve mukaddes vatanımız için canlarını seve seve feda eden şehitlerimizin Şehitler Günü’nü idrak etmenin onurunu ve gururunu yaşamaktayız. Çanakkale Zaferi; dünya literatüründe bir dönüm noktasının yaşandığı, olayların akışı üzerinde Türk Milletinin belirleyici ve aktif bir rol oynadığı ve de Kurtuluş Savaşımızın ilk meşalesinin tutuşturulduğu, yüce Türk Milletinin kahramanlık ve fedakârlıklarının doruk noktasına ulaştığı bir azmin mücadelesi olmuştur. Çanakkale bir ruhtur. Bir manadır. Bir idealdir. Vatandır. Bayraktır. İstiklali uğruna her şeyi göze alma iradesidir. Çanakkale topyekûn bir direniştir. Milletin korunması için canını feda edebileceği değerler uğruna bıyığı terlememiş çocuklarını saçlarını kınalayarak cepheye göndermektir.. Çanakkale diriliktir. Şehit şehit diriliğin destanıdır. Her şehitle bin kere dirilmenin destanıdır.
Anaların duasıdır Çanakkale. Rabbin emanetine verilmiş, “Ya şehid ol ya gazi” diye uğurlanmış, evlatların boyunlarına takılmış hamaylıdır, kazılmış künyedir. Eşlerin hasretidir, anaların elini yüreğine basmasıdır. Ve bütün bunlara vatan için, bayrak için, istiklal için katlanılmasıdır.Çanakkale Yemendir, Trablusgarp’tır, Kahiredir, Bağdat’tır, Bosna’dır, Kırcaali’dir, anayoludur. Hülasa gönül coğrafyamızdır. Çanakkale bir bilinçtir. “Kimi Hindu, kimi yamyam kimi bilmem ne bela…” olanı bilmektir.“Medeniyyet denilen maskara mahluku görmektir” Çanakkale. Çanakkale her bir şehidin ruh dünyasını tanımaktır. Onlardan içimize fısıltılar taşımak için adeta bir rabıta-ı şehadet yapar gibi tevekküle girmektir. Çanakkale, bu toprakları “vatan alfabesinden yeniden okumak ve şühedanın sesini asırlar öncesinden duymaktır.Gabarda ,Cudi’de yiğitlik, 15 Temmuzda al bayraklarla  hainlere direniştir, cesarettir. Tıpkı Anafartalar’da Conkbayırın’da Mustafa Kemallerin vatan aşkıyla yeniden Afrin’e yürüyüştür. Sonsuza dek sürecek bir ruh naklidir Çanakkale.  Değerli şehit ailelerimiz; Sizlerin en sevdiklerinizden bu vatan için yaptığınız fedakârlıklar bizlerde Çanakkale ruhunu daima canlı tutacaktır.  Kıymetli Gazi ve Gazi ailelerimiz; Varlığınız hepimiz için bir kahramanlık öyküsü ve vatan aşkı için ilham kaynağıdır. Üzerinde yaşadığımız bu kutsal vatan topraklarını bizlere armağan eden, milletimizin varlığının, birliğinin ve beraberliğinin ölümsüz sembolleri aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, şükranlarımı sunuyorum. Yemek programının  Akabinde Erzincan Hezarfen Ahmet Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin 18 Mart Mart Şehitleri Anma günü münasebetiyle düzenlemiş olduğu anma programına geçildi. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından okunan İstiklal Marşı ile başlayan programda öğrenciler “Çanakkale Şehitleri” adlı şiiri oratoryo ile okudu. Daha sonra günün anlam ve önemine binaen şiirler ve sunular katılımcılara aktarıldı.