19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ İLİMİZDE ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

      19 Eylül Gaziler Günü tüm yurtta olduğu gibi Erzincan’da da düzenlenen tören ve etkinliklerle kutlandı. Kutlama programı kapsamında Belediye Sarayı önündeki Atatürk Anıtı'na çelenk sunumu ile başlayan törene, Erzincan Valisi Ali Arslantaş, Erzincan Milletvekilleri Sebahattin Karakelle ve Serkan Bayram, 3. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Mehmet Özoğlu, Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy, İl Müdürümüz Muhammer Doğan, Muharip Gaziler Derneği Erzincan Şube Başkanı Sabri Taş, gaziler, askeri yetkililer, kamu kurum müdürleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.
Atatürk Anıtına çelenk sunma töreninin ardından Gaziler Günü etkinlikleri kapsamında öğlen saatlerinde protokol mensupları gazilerimiz ve aileleri ile aziz şehitlerimizin ailelerinin katılımıyla yemek programı düzenlendi.
     Programın açılış konuşmasını yapan İl Müdürümüz Muhammer Doğan; Fedakârlığın ve milli şuurun en büyük temsilcileri olan gazilerimiz tarihin her döneminde; Malazgirt’te, Çanakkale’de, Dumlupınar’da, Kıbrıs ta ve son olarak 15 Temmuz'da kahramanlık destanı yazmıştır
  Vatanını ve milletini, her türlü tehlikeyi göze alarak savunan ve bizlere barış içerisinde bir gelecek kuran gazilerimizi, yılın her gününde; saygı, minnet ve şükranla anmak milli ve manevi görevimizdir. Göğüslerini vatanlarının selameti için siper eden şehitlerimiz ve gazilerimiz sayesinde geleceğe umutla bakıyor, ülkemizi muasır medeniyetlerin üzerine çıkarmak için var gücümüzle çalışıyoruz.
Vatanı canından çok seven şehit ve gazilerimiz, milletimizin nezdinde en muteber mertebeye erişmişlerdir. Bin yıldır barış, kardeşlik ve huzur içinde yaşadığımız bu güzel vatan, bizlere emanetleridir.
Bakanlık olarak şehit yakınları ve gazilerimizin taşıdıkları onura yaraşır bir şekilde hayatlarını devam ettirmeleri ve hak ettikleri imkânlara kavuşmaları için her türlü desteği vermek için çalışıyoruz.
 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 'Gazilik' unvanı verilen Mustafa Kemal Atatürk ve tüm kurucu kahramanlarla birlikte, bu coğrafyada var olabilmemiz için hayatlarından seve seve vazgeçen aziz şehitlerimize ve aramızdan ayrılan tüm gazilerimize Allah'tan rahmet diliyorum.
     Kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla yâd ediyor, tüm gazilerimizin “Gaziler Günü” nü tebrik ediyor, katılımlarınızla bizleri onurlandırdığın için de hassaten tüm şehit ailelerine, gazi ve gazi ailelerimize şahsım ve kurumum adına saygı ve şükranlarımı arz ederim. İl müdürümüz Muhammer Doğan’ın konuşmalarının ardından Konuşma yapan Erzincan Belediye Başkanı Cemalettin Başsoy Milletvekillerimiz Serkan Bayram ve Sebahattin Karakelle 19 Eylül Gaziler gününü kutladı.
Son olarak konuşma yapan Valimiz Ali Arslantaş konuşmalarında; Öncelikle Gaziler Günü vesilesiyle düzenlenen bu programa hoş geldiniz diyor, hepinizi saygıyla, sevgiyle ve muhabbetle selamlıyorum.
Bu vesileyle ülkemizin sessiz kahramanları olan şehit ve gazilerimizi minnetle şükranla yad ediyorum.
Ülkemizin bağımsızlığı, selameti ve bekası için dün Çanakkale’de, İstiklal Harbi’nde, Kore’de, Kıbrıs’ta, Terörle Mücadelede gazi olmuş, şehitlik mertebesine erişmiş kahraman vatan evlatları ile 15 Temmuz günü darbe yapmak isteyen hainlere karşı, halk darbesi yapan, bağımsızlığı ve demokrasisi için silahların, tankların, uçakların önünde dimdik duran vatan evlatlarının yazdığı cesaret ve kahramanlık destanları zamanın unutkanlığına uğramaksızın sonsuza kadar yaşayacaktır.
Kahraman Gazilerimiz,
Sizler, vazifenin yapılması uğrunda taşıdığınız üniformayı kendi kanınızla taçlandırıp gazi unvanı alarak vatanın, milletin ve bayrağın ne denli paha biçilmez değerler olduğunu bir kez daha ortaya koydunuz. Asil milletimizin yiğit evlatlarının bu yüce değerleri yaşatmak uğruna neleri göze alabileceğini gösterdiniz. Biliyoruz ki alınlarınızdaki çizgiler, vücutlarınızdaki yaralar, sadece ferdi kahramanlıkların değil, bu büyük milletin tarihine şan ve şeref veren en değerli nişanlardır.
 
 
    Bizler aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimiz sayesinde millet olarak bu güzel vatan topraklarında birlik ve beraberlik içerisinde varlığımızı sürdürüyoruz. Birlik ve bütünlüğümüzün, özgürlük ve bağımsızlığımızın en kıymetli simgeleri olan şehit ve gazilerimiz, devletimizin varlığının güvencesi ve sembolü olarak milletimizin gönlünde ebediyen yaşayacaktır. Milletimiz, aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize vefa borcunu asla unutmayacaktır. Vatan savunmasında gösterdiğiniz kahramanlıklar, asırlar geçse de milletimizin kalbinden, zihninden silinmeyecektir.
Değerli Konuklar,
Şehitlerimizin emanetlerine ve gazilerimize en iyi şekilde sahip çıkabilmek için devletimiz tarafından ciddi gayret sarf edilmektedir. Şehitlerimizin hatırasını sonsuza kadar yaşatmak hepimizin en büyük vatandaşlık borcu olduğu gibi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin de en önemli görevidir. 
Devletimiz ve Valiliğimiz olarak şehitlik ve gazilik kavramlarının ne kadar değerli olduğunun bilinci içinde hareket ediyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da şehit yakınları ve gazilerimizin ihtiyaçlarının karşılanması ve sorunlarının giderilmesi konusunda, yapılan çalışmalara her türlü katkı ve desteği vermeye devam edip her zaman yanınızda olacağız.
Bizler, ecdadımızdan miras kalan hasletlere sahip çıkmanın, birlik ve beraberliğimize yönelen tehditlere karşı mücadele etmenin, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarmak için çalışmanın, şehitlerimize ve gazilerimize vefa borcumuzun da gereği olduğuna inanıyoruz.
Aziz şehitlerimizin değerli yakınları ve kahraman gazilerimiz,
Hiç şüpheniz olmasın, devlet olarak sizlerle ilgili her meseleyi ve sizlerin taleplerinizi yakından takip ediyoruz. Kendinizi yalnız hissetmemeniz için elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz. Her türlü ihtiyacınız ile yakından ilgilenmek şükran ve vefa borcumuzdur.
Bize iletmek istediğiniz bir talebiniz olursa, kendinizi yalnız hissederseniz lütfen Valiliğimize ve Kaymakamlıklarımıza yazın veya şahsen başvurun. Bunları yakından, büyük bir sorumluluk içerisinde takip ettiğimizden ve edeceğimizden emin olun.
Ben bu duygu ve düşünceler içinde, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Gazi unvanı ve Mareşal rütbesi verilişinin yıl dönümünü ve Gaziler Günü’nü kutluyor, Tüm mukaddes değerlerimiz için, bağımsızlık ve özgürlüğümüz için toprağa düşen tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, hayatta olan gazilerimize aileleri ile birlikte sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyor, sizleri saygıyla muhabbetle selamlıyorum dedi.
Bizlerde Aile ve Sosyal Politikalar Ailesi olarak , Aziz Şehitlerimize ve ebediyete intikal eden Kahraman  Gazilerimize Allah’tan Rahmet ,hayatta olanlara sağlıklı uzun ömürler diler 19 Eylül Gaziler Günlerini Kutlarız.