8 Mart Dünya Kadınlar günü dolayısıyla İl Müdürlüğümüz tarafından Erzincan’da geniş kapsamlı program düzenlendi.

        Erzincan Valiliği, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü işbirliği ile gerçekleştirilen programa Erzincan Valisi Sayın Ali Arslantaş’ın eşi Hanımefendi Hatice Arslantaş, protokol mensuplarının eşleri ve çok sayıda bayan katıldı. Telekom İl Müdürlüğü konferans Salonunda düzenlenen panel saygı duruşunda ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. İstiklal marşının ardından İl Müdürlüğümüz tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar günü ile ilgili video gösterimi yapıldı.
Programın açılış konuşmasını yapan İl Müdürümüz Muhammer Doğan, Konuşmalarında; Ülkemizde kadınlara yönelik ayrımcılık içeren her türlü uygulamanın ortadan kaldırılması, fırsat eşitliğini sağlayacak yasal düzenlemeler dahil olmak üzere tüm önlemlerin alınması, kadınların sosyal, ekonomik, siyasal ve toplumsal alanda konumlarının iyileştirilmesi temel hedefimizdir. Bir memleketin, nüfusunun yarısını oluşturan kadınların gücünü kullanmaksızın refaha ulaşılabilmesi ve sürdürülebilir bir kalkınmayı sağlaması mümkün değildir. Emeğin, bereketin ve üretimin sembolü kadınlarımızın daha fazla güçlenmesi, kalkınmanın
öznesi olması gerektiği inancındayız. Biz annelerimizin, kız kardeşlerimizin, kadınlarımızın ve kız çocuklarımızın;  eğitim, sağlık,  ekonomi, istihdam, siyaset alanlarında güçlenmelerini sağlamak için bugüne kadar ertelenen pek çok konuyu ele aldık, üzerimizdeki sorumluluğun farkında olarak çalışmaya devam ediyoruz edeceğiz .
         Onun içindir ki bu 8 Mart ı “Kadın ve Güçlenme”, “Kqdınlar güçleniyor Türkiye güçleniyor”, “Güçlü kadın, güçlü aile, güçlü Türkiye” fikirleriyle kutlamak istedik.
Bu duygu düşüncelerle Tüm Kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar gününü en içten dileklerimle kutluyorum dedi.
Daha sonra konuşma yapan Hanımefendi Hatice Arslantaş, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle bir araya gelmenin mutluluk verici olduğunu söyledi.
“8 Mart, Dünyanın her yerinde kadınların hak ve özgürlüklerinin konuşulduğu, sorunlarına çözümler arandığı bir gün. Bu anlamlı günün nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınlarımızın sorunlarına çözümler bulunmasına vesile olmasını temenni ediyorum” diyerek
Toplumsal yaşamın ayrılmaz bir parçası olan, fedakârlığın ve duyarlılığın sembolü olan kadınların, yetiştirdikleri nesillerle geleceğimizin şekillenmesinde önemli bir rol üstlendiğini vurguladı. Konuşmasını sürdüren Hanımefendi Hatice Arslantaş; “Kadınlarımızın tarih boyunca yaşamın her alanında gösterdikleri başarılarıyla medeniyetimizin inşasına en az erkekler kadar emeği olduğu içindir ki Kemah’ta Melikgazi’yi yâd ederken Tercan’da Mama Hatun’u da yâd ediyoruz. Özellikle Kurtuluş Savaşı’nda hem cephede hem de cephe gerisinde kadınlarımızın gösterdikleri cesaret ve fedakârlık takdire şayandır. Evlatlarını, eşlerini bu vatan için şehit veren kadınlarımızın vakur duruşu tüm dünyaya ders mahiyetindedir. Kadınları tarih boyunca baş tacı etmiş bir medeniyetin mensuplarıyız. Bir anne, bir eş, bir evlat olarak şunu tüm içtenliğimle dile getiriyorum ki kadının güçlü, eğitimli ve özgüvenli olması toplumun ve nesillerin sağlıklı gelişmesi ve büyümesinde en önemli etkendir.
Bireylerinin yüzde ellisinin evine kapandığı, ekonominin, çalışma ve sosyal hayatın dışında tutulduğu bir toplumun kalkınması, büyümesi, gelişmesi ve dünyada sözü dinlenir bir ülke olması mümkün değildir. Kadının geri plana atıldığı toplumların mutlu olması ve geleceğinin aydınlık olması düşünülemez. Bu nedenle; kadınlarımızın, geleceğin anne adayı kız çocuklarımızın özellikle iyi bir eğitim almalarını sağlamada devletimiz kadar hepimize büyük sorumluluklar düşüyor.
Eğitimi sadece bir meslek edinme, ekonomik özgürlüğünü elde etmeyle sınırlandıramayız. Kalkınmanın temelinde de kadın eğitimi yatmaktadır. Kadınlarını eğiten toplumlar, nesillerini eğitmiştir. Çünkü nesilleri eğiten, kadınlardır.
 
           Halide Edip kadını tasvir ederken şöyle der: Kadınların üç mühim vazifesi vardır: Aileyi tanzim, nesli temin ve evladı talim. Cumhuriyet’in kazanımlarıyla beraber kadınlarımızın, ülkemiz için ailesi ve çocukları için büyük fedakârlıklarda bulunduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Bu nedenle kadınlarımızın güçlü olması, her alanda söz sahibi olabilecek donanımda olması ülkemizin gelişmesinde de itici güç olacaktır.
         Ülkemizde son yıllarda kadınlarımız pek çok alanda çeşitli faaliyetlerde daha yoğun yer almaya başladılar. İlimizde de kadınlarımızın sosyal ve ekonomik alanlarda aktif olmaları bizi ziyadesiyle mutlu ediyor. Çalışan, üreten, sorgulayan kadınların olduğu bir şehirde olmaktan dolayı çok mutluyum. Çocuklarımızın ilk öğretmeni ve yeni nesillerin mimarı olan, nüfusumuzun yarısını oluşturan bizler hep birlikte daha güçlü bir Türkiye için el birliğiyle çalışacağız.
Ben bu duygu ve düşünceler içinde, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum. Bu güzel programın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyor, sizleri saygıyla selamlıyorum” dedi
 
       Konuşmaların ardından Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Erzincan İl Müdürlüğü Uzmanları tarafından girişimcilik ve kadın girişimciliği hakkında sunum yapıldı.
Daha sonra İş-Kur hizmetleri, halk eğitim hizmetleri hakkında uzmanlar tarafından ayrı ayrı sunumlar yapıldı. Son olarak Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Mine Can Yüksel’in kadın girişimciler hakkındaki sunumunun ardından çeşitli alanlarda öne çıkan yılın başarılı kadınlarına plaket takdim edildi. Düzenlenen programın ardından Hanımefendi Hatice Arslantaş ve beraberindeki protokol eşleri ile beraber 100. Yıl Atatürk huzurevi sakinlerimizi ziyaret ederek 8Mart dünya Kadınlar günlerini kutladılar. Program polis evinde düzenlenen Şehit yakınlarımız, koruyucu aileler, engelli yakınları, idareci, kamu çalışanı, şirket personeli, çiftçi ve girişimci kadınların katılımlarıyla yemek programıyla devam etti. Programın açılış konuşmasını yapan İl Müdürümüz Muhammer Doğan günün anlam ve önemine değinerek tüm kadınların 8 Mart dünya Kadınlar Günlerini kutladı. İl Müdürümüz Muhammer Doğan’ın konuşmalarının ardından Valimiz Sayın Ali Arslantaş günün anlam ve önemi ile ilgili konuşma yaparak yemekte bira araya geldiğimiz tüm hanım kardeşlerimin 8 Mart Dünya kadınlar Günlerini kutluyorum dedi.Polis evindeki yemek programının ardından Erzincan PARK Avm de Yrd.Doç.Kader Altın tarafından “Türk Tarihinde Kadın İzleri “ Sergi açılışı gerçekleştirildi.
Aile ve Sosyal Politikalar Ailesi olarak düzenlenen programlarda emeği geçenlere teşekkür eder, Başta aziz Şehitlerimiz bizlere emaneti olan Anneleri ve eşleri başta olmak üzere tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü Kutlarız.