İl Müdürümüz Muhammer DOĞAN'ın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlama Mesajı.


“8 Mart Dünya Kadınlar Günü”, kadınların toplumsal yaşamda hak ettikleri konuma gelme çabalarının bir sembolüdür. 

Tarih, kültür ve medeniyetimizde kadınlara her zaman hak ettiği değer verilmiştir. Kadınların haklarına geçmişten bu yana ihtimam göstermiş olan ülkemizde son yıllarda kadın-erkek fırsat eşitliğinin ve kadın haklarının geliştirilmesi konusunda önemli adımlar atılmıştır. 

Birleşmiş Milletler Kadına Karşı Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılması Sözleşmesi'ne ve Ek Protokolü'ne taraf olan ülkemiz, kadına karşı şiddet alanında ilk uluslararası belge olan “Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”nin hazırlıklarına öncülük etmiş ve “İstanbul Sözleşmesi” olarak da anılan bu Sözleşme'yi imzalayan ve meclisinde onaylayan ilk ülke olmuştur.

Hukuktan siyasete, bilimden sanata, her alanda önemli noktalara gelen kadınlarımız bulundukları konumlarda, ülkemizin geleceğiyle ilgili başarılı işler yapmakta ve yeni bir dünya tasavvurunda etkin rol oynamaktadırlar.

Kadınlarımızın ekonomik, siyasal ve sosyal alanlarda daha çok söz sahibi olabilmesi, toplumsal yaşama daha çok katılabilmesi ve karar alma mekanizmalarında daha fazla yer bulabilmesi için İl Müdürlüğü olarak kadınlarla ilgili tüm çalışmalarımızda büyük bir hassasiyet ve titizlik göstermekteyiz.

İnanıyoruz ki, kadın haklarının ihmal edildiği bir toplumda, birbirini bütünleyen unsurlardan biri eksik kalacak ve dolayısıyla hayat da biraz eksik kalacaktır.

Bu duygularla, Başta aziz Şehitlerimizin bizlere emaneti olan   Anneleri ve Eşleri  olmak üzere “8 Mart Dünya Kadınlar Günü”nü kutluyor; sevgi, şefkat ve özverinin sembolü olan tüm kadınlarımıza saygılarımı sunuyorum. 
 
                                                                                                                                                                                       Muhammer DOĞAN

                                                                                                                                                                             Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü